Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?

Kiedy właśnie kupiłeś nowe mieszkanie, istotne dla ciebie jest, by wszystko w nim działało, usterki nie pojawiały się jak najdłużej, a okolica wyglądała przyjemnie. Do tego wszystkiego potrzebne jest sprawne zarządzanie nieruchomościami. To właśnie zarządca pobiera swoją pensję za to, że zadba o święty spokój lokatorów. Czym dokładnie zajmuje się zarządca? Nie musisz już szukać pod hasłem “zarządzanie nieruchomościami warszawa http://edyl.pl/“ - rozwiewamy wątpliwości i dokładnie tłumaczymy, na czym polega zarządzanie nieruchomościami.


W bardzo dużym uproszczeniu, zarządzanie nieruchomościami to obsługa konkretnej nieruchomości: administrowanie nią oraz dbałość i kontrola bieżących prac konserwacyjnych i technicznych. To jednak bardzo duże uproszczenie, które może prowadzić do nieprzyjemnych i przede wszystkim niesprawiedliwych dyskusji, czy potrzebne jest zatrudnienie zarządcy, podczas gdy tym wszystkim może zająć się administracja. Do obowiązków zarządcy nie należy bowiem tylko sprzątanie i naprawa.Czym zajmuje się zarządca nieruchomości?


Warto zacząć od tego, że zarządcą nieruchomości może być jedna osoba lub cała profesjonalna firma zarządzająca nieruchomościami, która kompleksowo zajmie się wszelkimi problemami danej nieruchomości: od sprzątania, regularnego koszenia trawników aż po załatwianie spraw urzędowych w imieniu wszystkich lokatorów oraz dokładnego prowadzenia wszelkich dokumentów potrzebnych mieszkańcom danego miejsca w razie problemów. Z pewnością kilkanaście ofert tego rodzaju firm znajdziesz już w pierwszych wynikach wyszukiwania pod hasłem “zarządzanie nieruchomościami warszawa”. Co powinno znaleźć się w ich ofercie?


Niezależnie od tego, czy zarządzanie nieruchomościami powierzone zostanie konkretnej osobie czy wyspecjalizowanej firmie, decyzję o ich zatrudnieniu podejmuje cała wspólnota mieszkaniowa. Wśród obowiązków zarządcy, oprócz wspomnianych już sprzątania i naprawiania szkód oraz zapewniania bezpieczeństwa, należą także: szczegółowe i bieżące prowadzenie pełnej dokumentacji budynków. To nie wszystko. Zarządzanie nieruchomościami to również kontrola stanu przewodów wentylacyjnych, przewodów spalinowych czy przewodów dymowych, a także zamontowanej instalacji gazowej. Zarządca nieruchomości odpowiada bezpośrednio za wszystkie tzw. części wspólne, tzn. ciągi komunikacyjne oraz wszelkiego rodzaju urządzenia, z których mogą korzystać wszyscy lokatorzy (chociażby plac zabaw). Z racji dość długiej listy obowiązków, warto rozważyć jednak zatrudnienie profesjonalnej firmy, która na co dzień kontroluje zarządzanie nieruchomościami dla wielu wspólnot w Warszawie.


Warto podkreślać, że zarządzanie nieruchomościami nie kończy się na pracy tylko na terenie samego budynku. Jeśli znalazłeś pod hasłem “zarządzanie nieruchomościami warszawa” firmę, która może się tego podjąć, sprawdź, czy na pewno zajmują się całą dokumentacją i czy bierze odpowiedzialność za wszelkie braki, które w niej się ewentualnie pojawią. Ponadto upewnij się, że firma będzie reprezentowała interes mieszkańców w urzędach gminy czy sądach. Poszukaj opinii na temat danej firmy, gdyż może się okazać, że nie wychodzą poza swoje powinności - tzn. nie wychodzą z inicjatywami takimi jak np. proponowanie ustaw, które mogłyby znacząco podnieść jakość życia mieszkańców danej wspólnoty. Ważne jest, by firma chętnie reprezentowała interes mieszkańców i sama wychodziła z inicjatywą polepszenia ich życia w ramach zarządzania nieruchomościami, które jej powierzono.